Uygulama

Bizim açımızdan aslolan yüz yüze eğitimdir

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü ile UNICEF’in işbirliğinde gerçekleştirilen ‘Öğretmenlerin Kapsayıcı Eğitim Bağlamında Uzaktan Eğitim Süreçlerinde Tasarım ve Yönetim Becerilerinin Geliştirilmesi Eğitimi Kursu’ kapsamında 149 bin 26 öğretmen mesleki eğitim aldı. Kursu başarıyla tamamlayan öğretmenler için düzenlenen dijital sertifika törenine Bakan Ziya Selçuk da katıldı. Bakan Selçuk, UNICEF işbirliğinde yapılan bu çalışmayı, teknolojideki dönüşüm ve hızın öğretmen desteğine yansıtılması ve salgın döneminde bu becerilerin uzaktan eğitim bağlamında geliştirilmesi bakımından bir fırsat olarak gördüklerini belirtti.

‘TÜRK EĞİTİM TARİHİNİN EN BÜYÜK ÖĞRETMEN EĞİTİMİ ÇALIŞMASI’

Hiçbir öğretmenin mesleğe başladığı gibi mesleği bitiremediğini rahatlıkla söyleyebileceklerini ifade eden Selçuk, “Yani sürekli bir yenilenme sürekli bir değişim, dönüşüm ihtiyacı var ve bu dönüşüm ihtiyacını da bizler yeni bir eğitim anlayışıyla, ihtiyaçları tespit edip gereğini yapmaya gayret ederek ortaya koyuyoruz. Öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin hizmetine bu tür içerikleri, araçları, gereçleri de sunmaya devam ediyoruz, devam edeceğiz. Aslında benim büyük fotoğrafa baktığımda gördüğüm şu; Türk eğitim tarihinin en büyük öğretmen eğitimi çalışmasını yapıyoruz. Yani bu çok çok önemli, çünkü uzaktan eğitim olarak da öğretmen eğitimi olarak da gerçekten çok büyük bir öğretmen eğitimi hamlesi var ve bunun iller düzeyinde, ilçeler düzeyinde kılcal damarlara kadar yaygınlaşmış olması beni ayrıca mutlu ediyor” dedi.

‘2021 YILINDA ÖĞRETMENLERİMİZİN TAMAMI BU EĞİTİMİ ALACAK’

Öğretmen eğitimini hizmet içi eğitim sınırı içerisinde tutmadıklarını, bunu EBA içerikleriyle, TRT ile yapılan işbirliği sonucu televizyon kanallarıyla devam ettirdiklerini anlatan Selçuk, “Bu arada öğretmen arkadaşlarımızın büyük bir özveri, gayret içerisinde okulu besleme, çocuklara destek olma çabaları gerçekten çok takdire değer ve motivasyonlarını azaltmadan, dikkatlerini dağıtmadan bu gayretlerini sürdürüyorlar. Bunun devamı birçok çalışma gündeme gelecek. UNICEF ile yaptığımız bu çalışmada da ‘tasarımın teknolojiyle bütünleştiği noktada neler yapılabilir, yönetim becerileri nasıl geliştirilir’ var. Yaklaşık 150 bin civarında öğretmenimiz bu eğitimi almış durumda ve 2021 yılı içinde öğretmenlerimizin tamamının bu eğitimi almış olmasını hedefliyoruz ve bunun çok daha üstüne yeni yeni katmanlar ekleyeceğimizi de rahatlıkla söyleyebilirim” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı