Teknoloji

3D KALEM

 

3D KALEM NEDİR?

3D kalem 3 boyutlu yazıcıların günümüzde son derece kullanımının artmasıyla ortaya çıkan bir üründür. Bu kalemleri kısaca tanımlamak gerekirse normal bir kalem boyutunda olan bir 3 boyutlu yazıcı diyebiliriz. Fakat genel anlamda 3 boyutlu yazıcıların çalışma mantığından farklı bir yapısı bulunmaktadır. 3 boyutlu yazıcılarda CAD ortamında çizilmiş ya da taranmış bir belge bulunması ve bu belgenin 3 boyutlu yazıcılar tarafından çıkarılması gerekmektedir. 3D kalemler hiçbir belgeye ihtiyaç duymadan elimizle hayal gücümüze ve isteğimize bağlı olarak kontrol edebildiğimiz bir teknolojidir. 3 boyutlu yazıcılarda kullanılan sistemdeki 3 eksenin tüm hareketlerini ellerimizle sağlayıp katı bir model oluşturabilmekteyiz. 3D kalemleri nasıl kullanabiliriz diye soracak olursanız cevabım yazının devamındadır.

3D Kalemler nasıl kullanılır?

3D kalemler elektrik gücü ile çalışırlar. Yani bir güç kaynağına bağlı şekilde çalışırlar. Bununla birlikte 3d kalemler 3d yazıcılarla benzer şekilde içerisine eklediğimiz filament denilen hammaddelerin ısıtılması ve eritilmesi sonucu ortaya bir katı model çıkarabilirler.

Filamentler belirli bir sıcaklık seviyesine ulaştıktan sonra akışkanlık yeteneğini kazanabilen termoplastik dediğimiz bir hammaddedir. Bu noktada her 3d kalemin bu termoplastik hammaddeleri erittiği sıcaklık değerleri değişmektedir. Bunların yanı sıra hız faktörü 3d kalem sektöründe önemli bir faktördür. Aldığınız herhangi bir 3d kalemin hızını kendiniz isteğiniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz. Bazı kalemlerde bu özellik olmasa da piyasa üzerinde kullanacağınız birçok 3d kalemde bu özellikler bulunmaktadır.

3D Kalemler ile Ne tür Ürünler Yapabilirim?

3D Kalemlerin kullanımının her geçen gün arttığını söyleyebilmek mümkün. Bu noktada 3d kalemler sayesinde günlük hayatta kullandığınız birçok nesneyi isteğiniz doğrultusunda süsleyebilmeniz mümkün.  3D yazıcıların yetersiz kaldığı bazı yerlerde ince işçilik gerektiren işleri de 3d kalemler sayesinde yapabilirsiniz. Evlerinizi 3D kalemler sayesinde dekore edebilirsiniz. Bunun dışında 3d yazıcılardan çıkardığınız katı modellerde oluşan problemleri ya da belli bir süre sonra oluşan deformasyonları 3d kalemler sayesinde onarabilirsiniz. 3 boyutlu tasarımlar yapıyorsanız bunları kâğıda çizmek yerine 3d kalemleri kullanarak daha somut bir şekilde oluşturabilmeniz mümkün. 3D kalemler ile yapacaklarınız sizlerin hayal gücü ile sınırlıdır.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı