Gündem

Yerli Otomobil ile İlgili Önemli Açıklamalar

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Düzce Üniversitesi’nin bünyesinde bulunan Düzce Teknopark İnşasında bulunduğu anlarda bazı bilgilendirmeler yaptı. Türkiye’nin Antartika da söz sahibi olması ile ilgili yürütülen çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini  söyledi.

Antartika’da bulunacak olan bilim üssü için özel yazılımlar oluşturulacak. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün açıklamasına göre İstanbul Teknik Üniversitesi başta olmak üzere Türkiye’nin diğer üniversitelerinden de araştırmacılar Antartika Ulusal Araştırma programını hazırlamak için çalışmaları sürdürüyor.

Türkiye’nin Antartika’da söz sahibi olabilmesi için gerçekleştirmesi beklenen 3 aşama var; birincisi 3 sefer düzenlemek Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü’nün söylediğine göre ilk sefer düzenlenmiş diğer iki seferin de düzenleneceği tarihler belirlenmiş yine Bakan Faruk Özlü’nün açıklamasına göre ikinci sefer de  yılın son aylarından olan Aralık ayında yapılacak çünkü o zamanlar Antartika yaz mevsimi yaşanıyor, bu arada da Türkiye’nin Ulusal Araştırma programını tamamlayacağı hedeflenmekte. Mecliste ise uzun süren toplantılar sonucunda Antartika anlaşması onaylandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı