Gündem

Yeni Yıldızı TÜBİTAK’ta Keşfettiler

İstanbul Üniversitesi’ne ait bir grup araştırmacı özel araştırmalarıyla ön plana çıkarken, TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde bir çalışma başlattılar. Burada teleskop ile çalışmalarını sürdürürken, ”Zonklayan” bir yıldız buldular ve bu keşif ilk oldu.

TÜBİTAK Açıkladı

TÜBİTAK Başkanı olan Sn. Prof. Dr. Ergin tarafından resmi olarak yapılan açıklamada İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olarak çalışan bir grup araştırmacı tarafından keşfedildiği belirtilen yıldız ile ilgili olarak, Delta Scuti ismi verilen yeni yıldızın, aslında başka bir yıldızın takibi sırasında fark edildiği ve özellikle de titreşimleriyle fark edilmiş olduğu söylendi. Kalp çarpması ritmi şeklinde olan ve renk değişik hareketleri de sunan bu türün ”zonklayan yıldız” olarak  belirlendiği ortaya çıktı. Bu arada geçtiğimiz dönemde yine bir grup tarafından bir öte gezegen keşif edilmesinin altını çizen Prof. Dr. Ergin, akademisyen çalışmalarının faydalarını ve bu konuda da TÜBİTAK’ın tavrının devam edeceğini açıkladı.

Grup başkanı olarak çalışan Yrd. Doç Dr. Sinan Aliş’in yıldız ile ilgili olarak Küçük Ayı olarak bilinen takım yıldızlarında yer almasının yanı sıra, Ergin ise, konunun Uluslararası Astronomi Birliği tarafından kabul edildiğini bildirdi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı