Gündem

Türkiye’de Futbolcu Olabilmek

Spor dalları arasında ön planda yer alması ve çok sayıda çocuğun hayallerini süslemesi oldukça önemlidir. Futbol çocuk yaşlarda en çok oynanan ve her dönem ilgi çeken sporlardan biridir. Hemen hemen her çocuğun hayali televizyonlarda gördüğü ünlü futbolculardan biri haline gelebilmektir. Çocuklar milyonlara hitap eden bu oyuncuların hareketlerini benimser ve yaptıkları hareketleri yapmaya çalışırlar. Ayrıca giyim tarzlarına dahi dikkat ederek onlar gibi giyinmeye çalışırlar.

Hepimiz çocukluğumuzda bu tip hayallerle yaşamışızdır. Peki, bu kadar ilgili olduğumuz bir spor dalında futbolumuz neden başarısız? Takımlarımız neden borç batağında? Bu soruların cevabı aslında yeni yeni bulunmaya başlandı. Fakat bir sorunun çözümünü bulmak kadar da çözümü uygulamakta zordur. Bulunan çözümlerden biri, altyapı sorununu halletmektir. Küçük yaşlarda futbol okuluna gönderilen çocuklarımız ileriki yaşlarda üniversite kazanmak, sigortalı bir iş uğruna futboldan ayırmak zorunda kalıyoruz. Bu yüzden futbol onlar için sadece bir hobi olarak kalıyor. Aslında ebeveynlerine de hak vermek gerekir. Çünkü bir diğer sorunumuz, amatör olarak futbol oynarken herhangi bir sakatlık sonunda oyuncuyu unutup, onu sakatlığıyla baş başa bırakan kulüplerimiz oluyor. Belki de 5, 10 yıl sonra yıldız futbolcu diye adlandırabileceğimiz çocuklarımız kariyerlerinin başında sonlanmış oluyor. Bu yüzden ilk önce kulüplerimizin bu hatayı bırakıp, kendi oyuncusunun sakatlığını sahiplenip, tekrardan sahalara dönmesi için gerekli desteği esirgememesi gerekiyor. Böyle olunca da ebeveynlerinin de güvenini kazanmış olacaktır.

Daha Kaliteli Futbolcu Üreten Kulüpler

Ülkemizde de futbolcu olabilmede destek çok büyük öneme sahip olurken doğru adımlar atılması hem kaliteyi hem de daha fazla sporcu üretmeyi sağlayacaktır. Hayali sevdiği bir işi yapmak ve spordan para kazanmak isteyen bir sürü gencimiz, böylece daha kolay hayalini gerçekleştirecektir. Ülkemiz de daha çok futbolcu üreten, pazarlayan ve değerine değer katan kulüplere sahip olacaktır. Dünya standartlarını yakalayan anlayışı tüm kulüplere entegre ederek hızlı sonuç almak mümkün olacaktır. Böylece futbol kalitesini yükselterek dünyada ki birçok takımla rekabet edebilecek düzeye ulaşılacaktır. Kulüp takımlarının gelişimi sayesinde milli takımda uluslararası müsabakalarda daha başarılı sonuçlar alabilecektir. Tahmingold futbol ve iddaa konuları için önemli tüyolar veriyor.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı