Gündem

Türkiye Twitter Raporunda Birinci Oldu

Dünyada en çok üyesi olan sosyal paylaşım platformlarından Twitter devletlerden gelen içerik silme taleplerinin net rakamlarını açıkladı.

Ülkemizde de milyonlarca üyesi olan ve bu üyelerin aktif kullanımı sayesinde gündem oluşturma gibi bir güce sahip olan Twitter, devletlerin resmi makamlarından içerik silme talepleriyle ilgili verileri açıkladı. Açıklanan verilerde Türkiye birinci sırada yer alırken, yaklaşık 15 yıldır Putin tarafından yönetilen Rusya ikinci sırada yer aldı.

Resmi makamlardan kendilerine gelen taleplerde bir artış olduğunu belirten Twitter yetkilileri 2016 yılının ilk 6 ayında 4,434 talep aldıklarını ve bu rakamın 2,493’nün Türkiye tarafından olduğunu belirttiler. Geçen yıla oranla toplamda %13’lük bir artış gözlenirken her talebe de olumlu yanıt verilmediği açıklandı.

Amerika Birleşik Devletleri tarafından sadece 98 içerik silme talebinin olduğunu açıklayan Twitter bunların sadece birine olumlu yanıt verdiğini de raporuna ekledi.

Hesaplarla ilgili istenen bilgi taleplerini de açıklayan Twittter, en çok talebin Amerikan İstihbarat Servisi FBI tarafından geldiğini bunu diğer istihbarat birimleri ve New York Başsavcılığı’nın istediğini duyurdu.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı