Gündem

Saç Ekimi Operasyonu İncelemesi

 

 

 

Günümüzde büyük bir soruna neden olan saç dökülmesi, pek çok insanın korkulu rüyasıdır. Özellikle de dış görünüşe önem veren insanlar, saç dökülmesi sonrasında tedavi ile saç ektirmek isterler. Günümüzde gelişen saç ekimi yöntemleri ise bu duruma karşı çare olmaktadır. Eğer sizler de saç dökülmesinden dolayı şikayetçi iseniz, saç ekimi tedavisi ile tekrar kalıcı saçlara sahip olabilirsiniz. Ancak bu süreç uzun ve biraz da karmaşıktır. Bu nedenle detaylı bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

 

Saç Ekimi Tedavi Yöntemleri

 

Günümüzde pek çok saç ekimi tedavi yöntemi bulunmaktadır. DHI, FUE ya da FUT gibi saç ekimi yöntemleri veya PRP saç tedavisi, farklı durumlarda tercih edilen çözümler arasında yer almaktadır. Her bir yöntemin kendine has avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Bu nedenle saç dökülmesinin seyrine göre herhangi bir yöntem hakkında daha fazla bilgi almanız gerekmektedir. Dilerseniz gelin sırasıyla bu yöntemlere bir göz atalım.

 

PRP Tedavisi

 

Platelet rich plasma olarak da bilinen PRP tedavisi, hastanın kendi kanının santrifüj edilerek ilgili alana enjekte edilmesi işlemidir. Bu işlemde ilk olarak hastadan kan alınır. Bu kan, plazmasından ayrılır ve vücuda enjekte edilir. İşlemin temel amacı, hücre yenilenmesini artırmak ve cansız bölgeyi tekrar canlı kılmaktır. PRP yalnızca saç ekimi tedavisinde değil, diğer pek çok yöntemde de kullanılmaktadır. Cilt gençleştirmek de bunlardan birisidir. PRP tedavisi daha çok diğer saç ekimi tedavileri ile birlikte tercih edilmektedir.

 

DHI Tedavisi

 

Direct hair implantation olarak da bilinen DHI, donör bölgeden alınan saçın kelleşme olan bölgeye direkt ekilmesi işlemidir. Bu yöntemde donör bölgeden iğne ile saç kökleri alınır ve kısa bir sürede yerleştirilir. Bu işlemde kanallar açılmadığı için FUE yönteminden farklı bir prosedür söz konusudur. DHI yönteminde kullanılan ekipmanlar pahalı olduğu için bu yöntem FUE tekniğine göre daha pahalıdır.

 

FUE Tedavisi

 

FUE tedavisi, donör bölgeden alınan saç köklerinin kelleşme yaşanan bölgeye eklenmesi işlemidir. Bu işlemde ilk olarak donör bölgeden saçlar toplanır. Sonrasında kanallar açılır ve bu kanallara saçlar özel bir açı ile yerleştirilir. FUE tedavisi, günümüzde en çok tercih edilen yöntemlerden birisidir. Zira bu yöntemde herhangi bir dikiş ya da yara izi olmamaktadır. İyileşme süreci de FUT yöntemine göre daha kısa sürmektedir.

 

FUT Tedavisi

 

FUT tedavisi, saç köklerinin kümeler halinde nakledilmesi işlemidir. Pek çok açından FUE yöntemine benzese de, günümüzde pek fazla tercih edilmemektedir. Zira bu yöntemde yara ve dikiş izi, estetik görüntüyü biraz zedelemektedir. FUT yönteminde esas olay, saç köklerinin toplu olarak alınmasıdır. Bu nedenle işlem, FUE tedavisine göre daha kısa bir zaman almaktadır. Fiyat açısından da oldukça uygun bir miktara denk gelmektedir. Ancak FUT tedavisi sonrası hastanın hissettiği acı ve ağrı şiddeti nispeten yüksektir. Bu nedenle daha gelişmiş tedavi yöntemleri günümüzde daha çok tercih edilmektedir.

 

Hangi Yöntem Daha Faydalıdır?

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, her bir tedavi yönteminin kendine has artı ve eksileri bulunmaktadır. Bu nedenle saç dökülmesinin seyrine bağlı olarak tercih edilecek yöntemde değişiklik söz konusu olabilir. Eğer daha net bilgi arıyorsanız, bir uzmana danışmak bu noktada size yardımcı olacaktır. Zira her bir saç dökülme süreci ve evresi farklıdır. Ek olarak saç dökülmesinin şiddeti de hastalara göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle hasta analiz edilmeden net bir şey söylemek söz konusu olamaz. Size en uygun tedavi yöntemi hakkında bilgi almak için saç ekimi kliniklerine başvurmanız gerekebilir.

 

Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

 

Saç ekimi tedavi fiyatları, tedaviye göre değişiklik göstermektedir. Örneğin DHI yöntemi, FUE tedavisine göre daha pahalı olabilir. Ek olarak FUE tedavisi, FUT tedavisine göre daha pahalı ya da daha ucuz olabilir. Zira işlem yapılacak bölgenin büyüklüğüne göre fiyatta da değişiklik söz konusu olmaktadır. Bu durum, yukarıda bahsettiğimiz gibi aynı kapıya çıkmaktadır. Eğer size uygun tedavi yöntemini ve bu yöntemin fiyatını öğrenmek istiyorsanız, bir uzman saç ekim kliniğinden danışmanız gerekmektedir. Bu sayede kelleşme yaşanan bölgeye nasıl bir işlem uygulanacağı kesinleşecek ve fiyatlar da bu duruma göre şekillenecektir. Günümüzde FUE ve DHI yöntemleri, oldukça başarılı saç ekimi tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı