Gündem

Rusya’da Seçimlerde Hile Şoku!

Geçtiğimiz hafta Rusya’nın Duma bölgesinde yapılan seçimlerde büyük bir başarı yakalayan Birleşik Rusya Partisi’nin başı seçimlerde hile yapıldığı iddiaları ile dertte.

1999 yılından beri Rusya’yı yöneten Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Dimitri Medvedev’in de partisi olan Birleşik Rusya Partisi ile ilgili ortaya çıkan görüntüler ve iddialar seçimlerdeki zafere gölge düşürdü. Seçimlerde hile yapıldığı iddiası oy kullanma merkezlerinin birinden ortaya çıkan gizli kamera görüntülerinin basına yansımasıyla ortaya atıldı.

Seçimlerde %54.3 gibi büyük bir oy oranı yakalayan Birleşik Rusya Partisi Duma Meclisi‘nde 450 sandalyeden 343’ünü almayı garantiliyor. İleri tarihli analiz yapan gazeteciler seçimlere karışan hilenin 2018’de yapılacak devlet başkanlığı seçimleriyle ilgili olduğu iddiasında bulundular. Zira 2018’de tekrar başkanlık için aday olacak olan Putin’in Duma’dan çıkan bu sonuçlarla başkanlığı bir nevi garantilediği konuşuluyor.

Ortaya çıkan gizli kamera görüntülerinde sandık görevlilerinden birinin elindeki oy pusulalarını diğer görevlilerinin gözü önünde toplu olarak oy sandığına attığı görünüyor. İngiliz Daily Mail gazetesinin haberiyle ortaya çıkan görüntülerin ardından Putin kanadından bir açıklama yapılmazken seçimlerin akıbetinin ne olacağı da merakla bekleniyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı