Gündem

Periscope’a Erişim Türkiye’den Engellenebilir

Canlı yayın uygulaması olarak hayatımıza giren Periscope’un başı telif haklarıyla dertte.

Mobil cihaz ve tabletlerden canlı yayın yapılmasını sağlayan ve kısa sürede milyonlarca kişi tarafından kullanılmaya başlanan Periscope, Türkiye’de telif haklarıyla uğraşıyor. Daha önce Periscope üzerinden telifi Lig TV’de olan lig maçlarının yayınlanması nedeniyle dava açılan Periscope’un nasıl bir çözüm bulacağı merak ediliyor.

Canlı yayın özelliğinin kolayca başlatılması yüzünden bir çok gazeteci tarafından da kullanılan Periscope, Lig TV’nin davası yüzünden zor günler geçireceğe benziyor. Geçtiğimiz aylarda açılan davayı inceleyen Bilişim Hukuku Derneği, Lig TV’nin haklı olduğu kanaatini belirtti. Bu durum sosyal medya yasaklarıyla ünlü Türkiye’de yine bir sosyal medya aracı Periscope’un ülkemizden girişinin engelleneceğini gösteriyor.

Geçtiğimiz günlerde de azerii isimli bir Periscope kullanıcısının baygın bir kadına tecavüz edip, bunu Periscope’dan canlı yayınlaması büyük tepkilere yol açmış ve istenildiği zaman bütün sosyal medya araçlarının yasa dışı yollar için kullanılabileceğini somut olarak göstermişti.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı