Gündem

Nokia, Microsoft’a Satıldı

Uzun süredir ortada dolaşan dedikodular sonunda gerçekliğe kavuştu. Microsoft, Nokia’nın telefon birimini satın aldığını dün gece ortak yapılan bir açıklamayla tüm dünyaya duyurdu.

Bir dönemin telefon devi Nokia, Samsung ve Apple’ın akıllı telefon pazarını ele geçirmesiyle beraber uzun zamandır zor bir süreç geçiriyordu. Uzun müddet, akıllı telefon pazarına ürün süremeyen, geç te olsa piyasaya sürdüğü Lumia akıllı telefon serisi de beklenen ilgiyle karşılaşmayınca zor günler geçiren Nokia, çareyi telefon birimini Microsoft’a satmakta buldu.

Microsoft dün gece yaptığı açıklamayla Nokia’nın cihazlar ve servisler birimini satın aldığını açıkladı. 7.17 milyar dolarlık bir ücret ödeyerek Microsoft, Nokia’nın bu birimlerinin tamamına sahip oldu.

Yapılan anlaşma ile Nokia’nın şu an ki CEO’su Stephen Elop, Microsoft’ta başkan yardımcısı olarak göreve başlayacak. Nokia’nın 32 bin çalışanı ise 2014 yılında tamamiyle Microsoft’a geçmiş olacak.
Akıllı telefonlarında zaten Microsoft’un Windows Phone işletim sistemini kullanan Nokia, Microsoft’a geçişi ile birlikte daha da güçleneceğe benziyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı