Gündem

Müteahhit Nasıl Olunur?

Müteahhit, çeşitli inşaat türlerinde, tüm yapım aşamalarını en baştan sona kadar olan süreci koordine eden kişidir. Müteahhit, sorumluluğunu almış olduğu proje için istenilen tüm şartları yerine getiren kişidir. Müteahhit ayrıca denetimlerin zamanında planlaması ve yürütülmesini denetlemekle de yükümlüdür.

Müteahhit Olmak İçin Gerekenler

Bir kişi müteahhit olması için üniversite mezuniyet şartı aranmamaktadır. 18 yaşını doldurmuş olması ve her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne başvurarak talep edilen Yeterlilik Belgesini aldıktan sonra müteahhit olabilme imkanına sahiptir. Ancak müteahhit olmak isteyenler eğitim görebilecekleri bazı üniversitelerde müteahhitlik sertifika programları da yer almaktadır.

Müteahhit Maaşları

Müteahhit olarak çalışma hayatını sürdüren kişi kariyerlerinde ilerleme yaşadıkça pozisyonu ve aldıkları ortalama maaşlar yükselir. Peki müteahhit maaşları ne kadardır? Aşağıda ortalama olarak sizlere verilmiştir;

  • En Düşük Müteahhit Aylık Maaşları; 4. 000 TL.
  • En Yüksek Müteahhit Aylık Maaşları; 15.000 TL.
  • Ortalama Müteahhit Aylık Maaşları; 7.500 TL.

Yambis Nedir?

Ülkemizde en popüler meslek sektörlerinden biri olan inşaat sektörünün en önemli öğesinden biri olan müteahhitlik kurumunun daha güvenli çalışması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yürürlüğe giren dijital sistemin adı Yambis. Yapı müteahhidi yetki belgesi sisteme girmesi için gereklidir.

Yapı Müheahhitliği Bilişim Sistemi yani YAMBİS olarak adlandırılan bu uygulama ile müteahhidin durumu gösterilir. Yetki belgelerin açıklanması, yetki belgesi iptal olan müteahhit listeleri, müteahhit ve müelliflik işlemlerin bilgisayar ortamında gerçekleşebilmesi bu sistem sayesinde mümkün olmaktadır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hizmete giren bu uygulama 16 Aralık 2010 tarih ve 27787 sayılı resmi gazetede yayınlandı. Kanunlaşan yasaya göre “Yapı Müheahhitlerinin Kayıtları ile Şantiye Şefleri ve Yetki Belgeli Ustalar Hakkında Yönetmelik” gereğince her ilgili kişinin yetki belgesi numaraları alması zorunlu hale getirilmiştir ve bu sayede kamuyu ilgilendiren bilgilerin şeffaflaşması sağlanmıştır.

YAMBİS Nasıl Çalışıyor?

Bakanlığın internet sitesine giren müteahhit girişi sayfasında TC numarası veya tüzel şirket konumundaysa vergi numarası ile sisteme giriş yapabilir ve kayıtlı olup olmadıklarını görebilirler. Aynı zamanda yine internet sitesi üzerinden kayıt işlemlerini yürütebilirler. Yeni kayıt olmak için gereken belgeler bu adresten öğrenilebilir. Başvuruyu en kısa zamanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na göndererek kayıtlarını tamamlayabilirler.

Uygulama kayıtlarında yer alan yaklaşık 150 bin civarı müteahhit vardır. Sisteme girilmesi ve işlem yapılması kolaydır. TC kimlik numarası ile vatandaş istedikleri müteahhitin durumunu öğrenebilir. Daha fazla bilgi için sitemizdeki diğer yazıları kontrol edebilirsiniz : https://www.insaatgundemi.com/muteahhit-nedir-nasil-olunur.html

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı