Gündem

Microsoft Paint’i Gömmeye Hazırlanıyor

Windows 1.0 sürümüyle birlikte yayın hayatına başlayan ve 32 senedir her windows güncellemesinde bilgisayarın vazgeçilmez uygulamalarından biri olan Paint’in artık Windows bilgisayarlarda olmayacağı açıklandı.

Önümüzdeki aylarda yayınlanacak Windows güncellemesiyle hayatımızdan çıkacağı açıklanan Paint, ilk çıktığı yıllarda bilgisayar kullanıcılarının vazgeçilmez programlarından biriydi. Gelişen teknolojiyle beraber artan program sayısı, Paint’in ikinci plana atılmasına neden oldu. Yeni çıkan programların yanında oldukça amatör kalan Paint, 32 senedir kült haline gelmiş programlardan biri olmayı başarmıştı.

Yeni çıkacak güncellemede Paint’in artık bilgisayarlarda olmayacağı açıklanırken, bu programın yerine Paint 3D ismiyle adlandırılan ve modern ve daha gelişmiş çizim araçları sunan programın olacağı açıklandı. Hem daha pratik hem de daha işlevsel olan bu Paint 3D gelişen teknolojinin ışığında Paint’in yeniden dizayn edilmiş hali de diyebiliriz.

Microsoft geçtiğimiz yıllarda da uzun yıllar Windows’un sabit programlarından biri olmayı başarmış video ve fotoğraf ile kesme, birleştirme ve video hazırlama imkanı tanıyan Windows Movie Maker’ı listesinden çıkarmıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı