Gündem

MHP’li vekile bakandan yanıt: Söz konusu bile değil

MHP Genel Başkan Yardımcısı, Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, Kayseri'de 2 milyon TL'nin üzerinde mera ihlali cezası kesilen 272 kişiyi Meclis gündemine taşımıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye konu ile ilgili soru önergesi veren MHP’li Özdemir, “Cezaların iptal ya da uzlaşması olmaz mı?” diye sordu. Bakan Pakdemirli ise kesilen cezaların iptali veya uzlaşmanın söz konusu olmayacağını söyledi. Bakan gerekçe olarak da, meranın eski haline getirilmesini engelleyecek sonuçların ortaya çıkabileceğini gösterdi.

Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesine bağlı Yukarı Borandere Mahallesi’nde yaşayan 272 kişiye mera ihlali gerekçesiyle farklı tutarlarda olmak üzere 2 milyon TL’nin üzerinde para cezası kesilmiş ve köylüler bu duruma isyan etmişti.

“BU BORCU NASIL ÖDEYECEĞİZ”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenen vatandaşlar “Büyük miktarda ceza aldık. Uyarı olmadan bize büyük ceza yazıldı. Pandemi sürecinde bunu ödeyecek gücümüz yok, yardım bekliyoruz. Biz bu borcu nasıl ödeyeceğiz, mağduruz” siteminde bulunmuşlardı.

MHP’Lİ VEKİL KONUYU MECLİS GÜNDEMİNE TAŞIDI

Yaşanan gelişmelerin ardından  MHP Genel Başkan Yardımcısı ve aynı zamanda Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, konuyu Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) taşıdı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesi veren Özdemir, şu soruların yanıtını istedi:

* Yukarı Borandere Mahallesi’nde mera ihlali nedeniyle toplam kaç kişiye ceza kesilmiş ve toplam ceza miktarı ne kadardır?

* Yukarı Borandere Mahallesi’nde mera ihlali kaç yıldır devam etmektedir? Bu konuda tespit yapılmış mıdır? Yapıldıysa kişiler bu konuda uyarılmış mıdır?

* Anılan cezalar hangi yasaya göre kesilmiştir? Ceza miktarları nasıl tespit edilmektedir? Mera ihlali yaptığı tespit edilenler nasıl belirlenmektedir?

* Kesilen cezaların iptal edilmesi veya uzlaşmaya gidilmesi konusunda bir çalışma yapılacak mıdır?

* Sorunun çözümü hakkında Bakanlığınızın görüşü nasıldır? Çözümü için neler yapılması planlanmaktadır?

“CEZANIN İPTALİ SÖZ KONUSU DEĞİL”

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı