Gündem

Mevsim Geçişlerinde Hastalıklardan Nasıl Korunuruz ?

Yaz aylarında ülkemizde 50 dereceyi bulan hava sıcaklıkları yurt genelinde düşüşe geçerek kış aylarının geldiğini hissettirmeye başladı.

Sonbahar aylarını yaşadığımız şu günlerde hava sıcaklıkları 10 derece birden düşerek havaların soğumasına neden oldu. Sıcaklıkların böyle ani düşüş ve yükseliş gösterdiği bu günlerde vücudumuzun dengesi de bozularak bize sıkıntı çıkarmaya başlayabilir. Vücudumuzu kontrol altında tutmak ve mevsim geçişlerini sağlıklı bir şekilde atlatmak için bazı önemli noktalara dikkat etmemiz gerekiyor. Bağışıklık sistemimizi güçlendirecek besin takviyeleri bir aşama olurken diğer noktaları da göz ardı etmememiz gerekiyor.

En meşhur sonbahar hastalıkları olan grip, zatürre, bronşit gibi hastalıklar özellikle çocuklar arasında hızlı bir şekilde yayılabilmekte. Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için dikkat etmemiz gereken en önemli nokta dengeli beslenmek ve protein bazlı yiyeceklere ağırlık vermek. Dengesiz beslenme vücut direncini düşürerek hastalıkların süresini uzatabilir.

Düzenli ve sakin uyku, günde 2 litre su tüketimi, ellerin sık sık yıkanması ve giyeceklerimize dikkat etmek de hastalıklardan korunmak için alabileceğimiz önlemler arasında yer alıyor.

Doğal dengelerin yanı sıra doktor kontrolüyle de hastalıklardan korunabiliriz. Bunun için sonbahar aylarının başlangıcında grip ve zatürre aşısı olabilir ve vitamin desteğine başvurabiliriz.

Özellikle çevrenin etkisiyle yanlış ilaç ve antibiyotik kullanımından da kaçınmaya özen göstermeliyiz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı