Gündem

İstanbul’da suya zam yok

İBB'nin bağlı kuruluşu İSKİ’nin İstanbul’da suya yüzde 25 zam yapılması için hazırladığı teklif, İBB Meclisi’nde oy birliği ile reddedildi. Su tarifesi zam oranı, kasım ayı İSKİ Genel Kurulu’nda tekrar görüşülecek.

İBB Meclisi’nin mayıs ayı birleşimlerinin son oturumu İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. İBB Meclisi 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında toplanan oturumda,  İSKİ Genel Kurulu gerçekleştirildi.

İSKİ’nin 2020 yılı faaliyet raporunun sunulduğu oturumda suya zam teklifi de görüşüldü. İSKİ, suya yüzde 25 zam teklif ederek, 0-15 metreküp arası su kullanımı yapan 1. kademe konutlarda 4.81 TL olan birim fiyatının 6 TL’ye çıkarılmasını önerdi.

2019 yılı mayıs ayından itibaren uygulanmaya başlanan her 2.5 metreküp suyun 0.5 metreküpünün “İnsani Su Kullanım Hakkı” olarak ücretsiz verilmesi kararının da Sayıştay uyarısı doğrultusunda kaldırılması talep edildi.

AKP TEKLİFİ KABUL ETMEDİĞİNİ AÇIKLADI

Tarife Komisyonu’nun AKP’li Başkanı Hidayet Erdöl, teklifte insani su hakkının kullanımının kaldırılması ve yüzde 25’lik artış ile birlikte yüzde 50’ye varan bir zammın öngörüldüğünü belirterek bu teklifi kabul etmediklerini açıkladı.

“İNSANİ SU HAKKININ KALDIRILMASINA BİZ DE KARŞIYIZ”

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı da “CHP olarak insani su hakkının kaldırılmasına biz de karşıyız. İSKİ bu teklifi Sayıştay’ın uyarısı üzerine getirdi. TBMM’de çalışma yapılsın ve insani su kullanım hakkı yasal hale getirilsin” dedi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı