Gündem

iPhone Çin’de Liderlik Tahtını Devretti

Kendi ürettiği işletim sistemini kullanarak ilk olarak 2007 yılında iPhone 3G ile piyasada yer bulan iPhone aradan geçen 10 yılda sürdürdüğü liderliği tehlikeye girecek gibi görünüyor.

iPhone 3G ile akıllı telefon pazarına bomba gibi bir giriş yapan ve sadece bu ürünü 6 milyondan fazla satarak satış rekorları kıran Apple, aradan geçen 10 yılda en çok satanlar listesinde zirvede olmayı başardı. Akıllı telefon pazarındaki en büyük rakibi Samsung’la kıyasıya bir mücadeleye giren Apple’ın tahtını Çin’in yerel markaları sarsmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Çin’de en çok satan akıllı telefon olma unvanını kaybeden Apple, bu sene de satış rakamlarından memnun değil gibi görünüyor. Zira 2017 yılının ikinci çeyreği akıllı telefon satış rakamlarına bakıldığında Apple’ın Çin’de 5. Sırada olduğu görülüyor.

Çin’in dünyaca ünlü markası Huawei listede ilk sırada yer alırken ikinci ve üçüncü sırada global anlamda pek duyulmayan Oppo ve Vivo markaları var. Dördüncü sırada ise, hem ürettiği akıllı telefonlar hem de notebooklar ile dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Xiaomi yer alıyor. Xiaomi ürün tasarımında Apple’ı taklit etse de hem ürün kalitesi, hem de işlemci hızı olarak kullanıcılarından tam not almayı başarmış durumda.
10. yılında iPhone 8 ile kullanıcılarıyla buluşmayı hedefleyen Apple, Çin pazarında daha fazla gerilere düşmemek için farklı stratejiler denemeye hazırlanıyor. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Çin, üreticiler için de her anlamda bulunmaz bir nimet konumunda.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı