Gündem

Enerji krizi karbon emisyonunu tetikledi: Devletler iklim hedeflerinden uzaklaşıyor

Doğalgaz fiyatlarındaki olağanüstü artışlar elektrikte tedarik endişelerine ve büyük maliyet artışlarına neden oldu. Ülkelerse çözümü kömüre tekrar dönmekte buldu. Kirletici yakıtlara olan talebin artması, ülkelerin karbon emisyonunu azaltmaya dönük taahhütlerini zora sokuyor.

Avrupa’da yükselen doğalgaz fiyatları, elektrik üretimi için kömürü terk etmeye çalışan ülkeleri zor durumda bırakıyor. Enerji fiyatlarındaki kriz, Paris İklim Anlaşması’nın küresel sıcaklık artışlarını 1,5 santigrat derece ile sınırlama hedefine yönelik yeni bir tehdit oluşturuyor.

DOĞALGAZ FİYATLARI KÖMÜRÜ GERİDE BIRAKTI

Avrupa’daki kömür ve karbon fiyatları da son aylarda büyük artış kaydetti. Ancak bu artış gaz fiyatlarındaki artışın oldukça gerisinde. Bu fiyat gelişmeleri de elektrik üretimi için kömür kullanımına geri dönüşe sebep oldu.

Bu yılın başından beri Avrupa kömür vadeli işlemleri iki kattan fazla arttı. Doğalgaz fiyatlarındaki artış ise 4 kattan fazla.

Kömür, doğalgaz ve CO’ fiyatlarındaki artış. Kırmızı: Kömür, Mavi: Doğalgaz, Gri: CO2

UZMANLAR UYARDI

Reuters’ın aktardığına göre, Bank of America’daki analistler konu ile ilgili, “Yükselen doğalgaz fiyatları gazdan kömüre geçişin kilidini açtı” değerlendirmesinde bulundu.

İklim düşünce kuruluşu Ember’in başkanı Dave Jones ise, “Elektrik üretiminde dönüşüm gerçekleşiyor ancak gereken aciliyette değil, emisyonlar yanlış yöne gidiyor” dedi.

İlgili Makaleler

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı