Gündem

Editor Kontrolü

Editörü, dergi, gazete, web sitesi, sosyal medya araçları için yazarların yazdığı her içerik için gerekli düzeltmeleri yapan ve editoryal kontrolden geçiren ve yayınlanmasını sağlayan kişi olarak tanımlayabiliriz. Günümüzde büyük web siteleri birçok freelance içerik yazarıyla çalışır. Özellikle haber siteleri sürekli olarak anlık haber paylaştığı için bir yazar grubuyla çalışır. Ancak istenilen işi herkes istenen şekilde yapamayabilir. Kimi zaman imla hataları olabilir, yazılan üslup istenmeyen şekilde olabilir ya da hızlı bir şekilde yazıldıysa gözden kaçan harf hataları olabilir. Editör, bu durumları kontrol ederek düzeltir ve içerikleri yayına hazırlayan son kişidir. Dolayısıyla sorumluluğu alan editörlük hizmeti, hataya yer olmayan bir iş tanımına sahiptir.

Editörün Görev Tanımında Hangi İşler Var?

Editörlerin yaptığı işler, her iş grubuna göre değişiklik gösterebilir. Ancak editörlerin görev tanımını özetleyecek olursak, işi sadece yazıların kontrolü değil aynı zamanda okuyucunun okuyacağı içeriklerin kurgu üretmesi olarak söyleyebiliriz. Editör, yazarlardan gelen içerikleri değerlendirerek, metin üzerinde düzeltmeler yapar. Metinde eksik ya da yanlış gördüğü yerleri yazarın yazım şekline bağlı kalarak okuyucunun anlayacağı şekilde düzenler. Yazılarda geçen referasn kaynakları ve tarihleri doğrular. Dijital yayın içeriklerini yayın akışına ve okuyucuya göre düzenler. Oluşturulan medya içeriklerini gözden geçirerek başlıklar belirler, daha iyi işler yazılması adına yönlendirmelerde bulunur ve içeriklere yorum katar. Yazılan makaleleri doğru görsellerle buluşturarak tamamlar. Gerekli görsel ve yazılı içerikleri üreten kişilerle işbirliği yaparak, kendisi için çalışmasını sağlar. Her zaman belirlenen bütçeye sadık kalarak işlerini sürdürür.

Editör Kontrolü Faydalı Mıdır?

Editör kontrolü, bir basılı ya da dijital yayının ya da yayınlar bütününü oluşturan organizasyonların olmazsa olmazıdır. Bunun için işleri sizin istediğiniz şekilde yapacak doğru bir editörle çalışmak gerekir. İyi bir editör okuyucunun ilgisini çeken doneleri yakalayan ve yönlendiren kişi olmalıdır. Okuyucunun okuduğu ve beğendiği alanların üzerine yoğunlaştığı zaman işinin hakkını vermiş olur. Bu sayede hem işi kolaylaşır hem de içinde bulunduğu yapıya para kazandırır. Ancak editörün her zaman yenilikleri takip etmesi ve ortaya çıkan yayınları sürekli olarak güncellemesi gerekir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı