Gündem

E-Ticaretin Saadet Zinciri İflas Etti!

2011 yılında Yusuf Yıldırım tarafından kurulan ve herkese kendi e-ticaret sitesini oluşturma imkanı tanıyan incir.com sürpriz bir açıklama yaparak iflas ettiklerini duyurdu.

Tam ünvanı İncir Elektronik Tic. ve Sanal Mağazacılık Hiz. A.Ş olan incir.com’u 4 yıl önce kuran Yusuf Yıldırım şirketin iflas nedenini hızlı büyümeyi kontrol edememe ve 15 Temmuz darbe girişimi olarak gösterdi. Geçtiğimiz yıl 57 milyon değeri bulunan şirket en başarılı girişimlerden biri olarak görünüyordu.

Hasan Aslanoba gibi ünlü isimlerden yatırım desteği de alarak hızla büyüyen şirket 2014 yılında 10 milyon TL ciro yapmış ve şirketin kurucusu Yusuf Yıldırım 2015 yılı için hedeflerinin 100 milyon TL olduğunu açıklamıştı. 20 binden fazla üyesi ve 5 milyon TL aylık ciroyla çalışmaları yürüten incir.com 2016 yılında önce duraksama ardından da çöküş sürecine girmiş ve durumu toparlayabilmek için yatırım arayışlarını hızlandırmıştı. Adı açıklanmayan bir yatırımcıyla olan anlaşmalarının 15 Temmuz darbe girişimi nedeniyle askıya alınmasının ardından iflas eden İncir.com web sitesinden bir açıklama yaparak siteyi erişime kapattı.

Şirketin bir günde kapanmasının ardından mağaza sahipleri ödemesini aldıkları siparişlerin akıbetini merak etmeye başladı. İncir.com yaptığı açıklamada sipariş verenleri mağdur etmeyeceklerini belirtse de, bir de sisteme para yatırıp üye olan mağaza sahiplerinin durumu var. Zira mağaza açmak için ödeme yapan insanlar mağazalarından daha satış yapamadan siteleri erişime kapanmış durumda. Mağdur mağaza sahiplerine ödeme yapılıp yapılmayacağı konusunda bir açıklama yapılmadı.

İncir.com’da mağaza sahibi olan kişiler hem sattıkları üründen hem de alt üye yaparak zincir şeklinde para kazanabiliyorlardı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı