Gündem

Detoks Nedir?

Detoks vücuda giren çeşitli zararlı maddelerin dışarıya atılmasını sağlar. Genellikle bu detoks yöntemini birçok kişi yapar. Detoks diyeti yapıldığı zaman vücut da bulunan tüm toksinler de kısa sürede atılmış olur. Ancak detoks yönteminin birçok çeşidi bulunur. Detoks diyeti yapılırken kırmızı et, süt, balık gibi ürünlerin kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Detoks tamamen arınma olduğu için sizi sağlık yönünden de olumlu anlamda etkiler. Detoks yaparken öğün olarak detoks suları da tüketilmelidir. Detoks sularının içinde yer alan ürünler de oldukça faydalı olduğu için genellikle birçok kişi tarafından tercih edilir.

Detoks Diyeti Nasıl Yapılır?

Detoks diyeti her ay düzenli bir şekilde yapılması gereken bir işlemdir. Özel olarak uygulandığı için dikkatli bir şekilde yapılması gerekir. Detoks diyeti yaparken vücudunuz için uygun olan detoksu belirlemek gerekir. Bunun için de doktor gözetimi altında detoks yaptırmak gerekir. Detoks yaparken yeme ve içme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. Çok daha az ürünleri tüketmek ve vücuda daha fazla zarar vermemek gerekir. Detoks yapmak istediğiniz zaman mutlaka sigara ve alkolden de uzak durmanız gerekir. Detoks yaparken yapılmaması gereken şeyler vardır. Özellikle ağır gıdaları tüketmek size iyi gelmez. Bu nedenle detoks yaparken her zaman daha hafif gıdaları tüketmek gerekir. Böylelikle kısa süre de detoks da etkisini göstermiş olur.

Detoks Diyeti Nasıl Olmalıdır?

Detoks yapmaya karar verdiğiniz zaman mutlaka vücudunuz için iyi olan ürünler tercih etmek gerekir. Yemek öncesine ve sonrasına dikkat etmek gerekir. Detoks diyetinde genellikle buharda pişen sebze türleri tüketilir. Daha hafif ve vücudu yormayan gıdaları tüketmek daha doğru olacaktır. Özellikle akşam yemeğinden sonra mutlaka bitki çayı içilmelidir. Ancak gün içinde bitki çayı çok fazla tüketiyorsanız eğer mutlaka su da tüketilmelidir. Su detoks için olmazsa olmazıdır. Sabah, öğle ve akşam için yapılan yemekleri mutlaka daha önceden belirlemek gerekir. Bu nedenle detoks suları ile desteklemek de fayda var. Böylelikle vücudunuz için iyi gelen detoksu seçerek daha hızlı bir sonuç almanız da mümkün olacaktır.

Detoks Suyu Nedir?

 Besin değeri korunarak, sebze, meyve, kuruyemiş ve meyvelerin sularının sıkılması ile detoks suyu hazırlanır. Suyu hazırlarken içerikle yer alan malzemelerin toksin atmaya besinlerin karaciğer ve diğer organlara erişmesi sağlanır. İdeal kilo oranı da bu toksinlerin vücuttan atılması ile gerçekleşir.

Detoks Nasıl Yapılır?

Vücudun arınması gerekliliğinde kullanılan detoks ile deri, böbrek, akciğer, bağırsaklar ve karaciğer organlarıdır. Nefes, idrar ve ter yolu ile günlük biriken toksinler vücuttan atılır. Ana arınma organımız olan karaciğer sistemin temel organıdır. Toksik maddeleri suda çözen ve idrara ya da dışkıya karıştırır. Eğer karaciğer bu görevini gerektiği gibi yapamaz ise böbrekler ve bağırsaklarda bu maddeler takılır. Dışarı atılamaz. Karaciğer fazla miktarda toksin ile mücadele etmek zorunda kalır ise detoks sistemi işlemez. Bu durum aynı zamanda gereken kadar vitamin ve minerallerin bulunmaması demektedir.

KAYNAK:

https://ankaragundem.com.tr/saglik/detoks-nedir-detoks-faydalari-nelerdir-dektoks-cesitleri-h1918.html

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı