Gündem

DELTA VİRÜSE KARŞI BİONTECH DAHA ETKİLİ

Türkiye’de son dönemde dünyada olduğu gibi özellikle Delta virüsü klasik Covid-19’a göre daha çok görülüyor. Mutasyon geçiren virüs çok daha hızlı yayılırken, Delta virüsü belirtileri ise soğuk algınlığına benziyor. Delta virüsü belirtileri ağırlıklı olarak baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı olarak gözlemlendi.

Coronavirüs salgınıyla mücadelede en büyük problemlerden biri de virüsün belli başlı ülkelerde geçirdiği mutasyonlar oldu. Kış aylarında ortaya çıkan İngiltere mutasyonunun bahar aylarında ortaya çıkan Hindistan varyantı salgınla mücadelede dengeleri değiştirdi. Türkiye’de son dönemde dünyada olduğu gibi özellikle Delta ve Delta Plus varyantı, klasik Covid-19’a göre daha çok görülüyor. Yaz mevsimiyle birlikte kısıtlama kurallarının gevşetilmesi de vakaların artmasına neden oldu. Delta ve Delta Plus varyantları orijinal Covid-19’a göre çok daha hızlı yayılıyor. Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Elif Hakko, Delta ve Delta Plus ile ilgili merak edilenleri şöyle anlattı:

Klasik Covid-19 belirtileri ağırlıklı olarak yüksek ateş, yeni ve sürekli öksürük ile tat ve/veya koku kaybı olarak kendini gösterirken Delta varyantında klasik Covid-19 virüsüne göre ağırlıklı olarak baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı belirtilerine rastlanıyor. Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı belirtisiyle kendini gösteriyor. Ancak tat ve koku kaybı Delta varyantında da ciddi derecede görülüyor. Hepsinin bulaşma yolları aynı ancak Delta ve Delta Plus varyantlarının çok daha bulaşıcı olduğunu söyleyebiliriz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı