Gündem

Davutoğlu Emri Kendisinin Verdiğini Söyledi

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu darbe girişimi ve gündemdeki olaylar ile ilgili NTV’de Oğuz Haksever’in sorularını yanıtladı.

AK Parti’nin kuruluş sürecinden beri parti içerisinde olan Başbakan danışmanlığı, Dışişleri Bakanlığı yaptıktan sonra, Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanı olması ile beraber Başbakanlık koltuğuna oturan Davutoğlu, sürpriz bir şekilde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından görevden el çektirilerek, kongre yapılması kararı alınmış ve kongrede Binali Yıldırım genel başkan ve Başbakan olmuştu.

Darbe girişiminin olduğu gece kendisine haber gelir gelmez güvenlik müdürünün tanıdığı bir eve gittiğini ve oradan televizyonlara bağlanarak demeçler verdiğini belirten Davutoğlu, yabancı basındaki algı operasyonuna doğru şekli vermek için yabancı basına da demeçler verdiğini belirtti.

Paralel yapının yıllardır kendilerini dinlediklerini ve çeşitli operasyonlarla pasifize etmeye çalıştıklarını belirten Davutoğlu, MİT üzerinde oynanan oyunların da Erdoğan’ın devrilmesi amacıyla yapıldığını söyledi. MİT’in 2012 yılından itibaren darbe konusunda ciddi uyarıları olduğunu dile getiren Davutoğlu, cemaatin o yıldan itibaren seçilmiş hükümeti devirmek için elinden geleni yaptığını söyledi.

Başbakanlığı döneminde Rusya’yla ilişkilerin gerilmesine neden olan Rus savaş uçağının düşürülmesi olayına da değinen Davutoğlu, uçağın düşürülme kararının kendi talimatı olduğunu ve ortak bir kararla verildiğini söyledi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı