Gündem

CİNSEL İSTEK AZLIĞI

Sürekli ya da yineleyici tarzda cinsel düşünce ve fantazilerin ve cinsel etkinlikte bulunma ve orgazma ulaşma sıklığının azlığı ya da hiç olmaması şeklinde tanımlanmaktadır. Kadın veya erkeğin cinsellikten hoşlanmaması, cinsel birliktelik yaşamak istememesi ve kaçınmasıdır. Cinsel istek azlığı, fiziksel ve psikolojik pek çok nedene bağlı oluşabilir. Ülkemizde cinselliğin erkeklere özgü olarak algılanması, ondan zevk ve doyum alma hakkı olduğu halde, kadınlar için cinselliğin bir görev gibi algılanarak haz ve doyum aracı olarak değil, neslin devamı için yapılması gereken bir işlev olduğu, sevişmeye aktif olarak katılan kadınlara iyi gözle bakılmayacağı inancı yaygındır. Bu durum ülkemizde kadınların doktora başvuru oranını etkilemekte ve milyonlarca kadın bunu bir alın yazısı, doğal bir durum olarak algılamakta ve yaşamaktadır. Cinsel kimlik çocukluk çağında oluşur. Cinselliğin ayıplandığı, tiksindirici ve utanç verici bulunduğu, dinsel baskılar altında kötülendiği bir ortamda yetişen çocukların sağlıklı bir cinsellik yaşaması zaten beklenemez. Öyleyse öncelikle cinsellik aile ortamında da doğru algılanmalı ve doğru algılatılmalıdır. Cinsel istek azlığı sonradan oluşabilir. Cinsel istek azlığında bunun ergenlik döneminde başlayıp, sürmekte olduğumu, yoksa eş uyumsuzluğu,stres,depresyon,yorgunluk, vitamin eksiklikleri gibi faktörlerle sonradan mı geliştiği tanı için önemlidir.

Cinsel istek sıklığının bir normali veya standartı olmayıp, herkes için farklıdır.

Cinsel istek azlığı genel sağlığında bozulduğunun bir işareti olabilir. Hormonların bozulması, guatr, kansızlık, vb. birçok hastalığın bulguları içinde yer almasına rağmen hekimlere söylenmesi açısından en seyrek şikayetler arasında yer alır.

Öncelikle cinsel terapilerle ilgilenen bir kadın doğum doktoru veya ürologla temasa geçmek gerekir. Alınan hasta öyküsü, cinsel istek azlığının başlangıcı, şekli, sebeplerine yönelik sorgulamalardan sonra ayrıntılı bir muayene yapılır ve durum değerlendirilerek ilaç veya davranışsal tedaviler belirlenir.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı