Gündem

Bulgaristan’da Asgari Ücret ve Ev Fiyatları Ne Kadar 2020?

2020’de Bulgaristan’da Asgari Ücret ve Ev Fiyatları Ne Kadar? Satılık Evler. Bulgaristan’da Ev Alana Oturma İzni Verilir Mi? Emekli Maaşı ve Oturum İzinleri.

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Bulgaristan’ın para birimi Bulgar Levası’dır. 2020 Ekim ayı itibariyle 1 Bulgar Lev’i 4,95 Türk Lirası’na eşittir.2020 yılında, Bulgaristan’daki asgari ücret ayda 311,9 € (610 Leva), yani yılda 3,743 €(7320 Leva) ‘dur. Türk lirasının değer kaybettiği bu dönemde birçok T.C vatandaşı Bulgaristan’da çalışmak üzere başvuru gerçekleştirmektedir. 2019 yılında 560 Leva olan asgari ücreti Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 2020 yılı için  610 Leva olarak belirlemiş ve %9’a yakın zam yapılmıştır. Bakanlık görevini Denitsa Saçeva yürütmektedir. Ülkedeki asgari ücretin alım gücü Türkiye’ye kıyasla daha yüksek sayılabilir. Ekim 2020 tarihi ile ülkedeki yıllık enflasyon oranı %1,03’dür. İşsizlik oranı ise %3.85’tir

Bulgaristan Ev Fiyatları ve Satılık Evler 2020

Bulgaristan’da yaşamak, diğer Avrupa Birliği ülkelerine ve özellikle başkentlere kıyasla daha ekonomiktir. Örneğin,  Sofya şehir merkezindeki tek yatak odalı bir dairenin aylık kirası, dairenin büyüklüğüne, mobilyaya ve tabii ki binaya da bağlı olarak yaklaşık 350 Euro’ya mal olacaktır. Şehir merkezine uzak bir mahallede ise, fiyat elbette düşmektedir.

Genel olarak, Bulgar daireleri yurtdışındaki apartman dairelerine göre daha büyük olma eğilimindedir. Satılık olan Bulgaristan ev fiyatları ise şehre göre değişiklik göstermektedir. T.C vatandaşlarının en fazla bulunduğu Varna ve Filibe şehirlerinde 12-15 yaşlarında 2+1 evler 45000-60000 EUR iken Sofya şehir merkezinde bu fiyat 110000 EUR civarındadır. Kira çarpanı Bulgaristan’da yaklaşık 13 yıl ile 18 yıl arasında değişmektedir. Bu da sabit EURO getirisi olduğundan Türkiye’de yapılacak olan ev yatırımından daha mantıklı olabilmektedir Ayrıca Bulgaristan’da gelir vergisinin Türkiye’ye göre daha düşük olması sebebiyle 2019’da 200’den T.C vatandaşı Bulgaristan’da ev satın alarak paralarını değerlendirmiştir.

Bulgaristan’da Ev Alana Oturma İzni Verilir Mi?

Bulgaristan’da ev alan kişiye 6 aydan 1 yıla kadar oturma izni verilmektedir. Kişi bu süre sonucunda şehrindeki en yakın göçmen bürosuna giderek süreci uzatabilir. Bulgaristan D tipi Bulgaristan  vizesi alınarak burada ev sahibi olduktan sonra 5 yıl yaşama ön koşulu ile Bulgar vatandaşlığı başvuruları yapılabilmektedir. Vize başvuruları ve Bulgaristan’da ev almak için  vizem.net Türkiye’de hizmet veren en iyi danışmanlık şirketidir.

Bulgaristan Emekli Maaşı

1 Ocak’tan 2020 Haziran sonuna kadar, Bulgaristan’da asgari emekli maaşı 219,43 leva (yaklaşık 112 Euro) olup, 1 Temmuz itibarıyla 250 Leva’ya (yaklaşık 127,82 Euro) yükselmiştir.

Bulgaristan Oturum İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan oturum izni 4 farklı şekilde alınabilmektedir.

  1. Bulgaristan’da yatırım
  2. Bulgaristan vatandaşlığı bulunan kişi ile evlilik
  3. Bulgaristan kökeninin kanıtlanması
  4. Emekli oturum izni

Bulgaristan oturma izni almak bakımından diğer Avrupa ülkelerine göre daha esnektir. Bulgaristan’da şirket kurarak veya devlet bonosu yatırım araçlarını kullanarak yapılan yatırımın büyüklüğüne göre 18 ayda vatandaşlık alınabilmektedir. İlk oturum izinleri 6 ay süre ile verilmekte ve her 6 ayda bir uzatılabilmektedir.

Bulgaristan Vatandaşı İle Evli Kişi Nasıl Oturum İzni Alabilir?

Bulgar vatandaşlığı bulunan kişi ile evlilik sonucu Bulgaristan’da oturum izni alınabilir. Süreç öncelikle Konsolosluktan evlilik cüzdanı beyanı ile D vizesi başvurusu yapılarak başlamaktadır. Bu vize Bulgaristan’da oturum ve çalışma izni sağlamaktadır. Bir süre sonra vatandaşlık haklarından faydalanılabilir.  Emekli oturum izni almanın ve Bulgaristan kökeninin kanıtlanması ile işlemlerde Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliği ile akreditasyonu bulunan vizem.net danışmanlarına danışarak başvuru gerçekleştirilebilir. Bulgaristan vatandaşı çocuklarına Bulgar vatandaşı olma hakkı sunulmuştur.

Bilgi ve Başvuru: 0216 706 5586

Bulgaristan Oturma İzni ile Avrupa’da Çalışmak Mümkün Müdür?

Ancak mavi kartı bulunan T.C vatandaşları ya da çifte vatandaşlığı bulunan kişiler için mümkündür. Bulgaristan, 1 Haziran 2011 tarihinden itibaren yeni Mavi Kart’ı uygulayan ilk ülkedir. Bu, esasen AB üyesi olmayan yüksek vasıflı çalışanların AB’de iş bulmalarına ve orada aileleriyle birlikte yaşamalarına ve çalışmalarına olanak tanıyan yenilenebilir 2 yıllık bir vizedir.

Mavi Kart edinme koşulları; başvuru sahibinin yüksek öğrenim diplomasına ve başvurduğu işte en az 5 yıllık deneyime sahip olmasıdır. Bulgaristan’da şu anda özellikle Mühendislik ve Bilişim Teknoloji alanlarında vasıflı işçi açığı bulunmaktadır ve diğer ülkelerden yetenekli profesyonelleri ağırlamaktadır.

Windows 7 Pro

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı