Gündem

Asgari Ücret Düşecek mi ? Başbakan Açıklama Yaptı!

1 Kasım seçimleri öncesi bütün siyasi partilerin seçim vaatleri arasında yer alan asgari ücrete zam konusu AK Parti’nin tek başına iktidar olmasının ardından masaya yatırılan ilk konulardan biri olmuş ve asgari ücretin 1300 TL olması kararı çıkmıştı.

1 senedir 1300 TL olan asgari ücretin yılbaşında vergi diliminden dolayı azalacağı tartışmaları uzun süre gündemi meşgul etmiş ve Çalışma Bakanı dahil net bir açıklamada bulunamamıştı. Asgari ücretin Ekim ayında vergi dilimi değişip değişmeyeceği konusuna Başbakan Binali Yıldırım son noktayı koydu.

Vergi diliminin önümüzdeki ay değişmesinin ardından asgari ücretlinin kaybını Maliye Bakanlığı’nın karşılayacağını söyleyen Başbakan Yıldırım, asgari ücretin 1300 TL’nin altına düşmeyeceğini belirtti. Vergi dilimi farkının yıl sonuna kadar devlet tarafından karşılanacağını söyleyen Yıldırım bu sefer de kafalarda başka soru işaretleri bıraktı.

Vergi diliminin değişmesinin ardından asgari ücretlinin maaşından yapılacak kesintinin Başbakanın açıklamasıyla yıl başına kadar devlet tarafından karşılanacağı öğrenildi. Peki 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren vergi kesintisini devlet karşılamayacaksa asgari ücretlinin maaşı düşmeyecek mi ?

Bu soruya cevap bulmamız için sanırım bir süre daha beklememiz gerekecek.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı