Gündem

Apple’dan Notre Dame Katedrali’nin onarımına destek!


850 yıllık bir geçmişe sahip, Fransa’nın sembollerinden biri olan Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangının ardından gelen açıklamalara bir yenisi daha eklendi.

Yaşanan bu keder vaka sonrası üzgün olduklarını belirten Cook, Apple olarak katedralin yeniden inşa süreci için bağışta bulunacaklarını açıkladı.

15 Nisan’da dünyaca meşhur Notre Dame Katedrali’nde çıkan yangın, bir anda herkesin gözünü Fransa’ya çevirmesine sebep oldu. Fransa’nın en mühim sembollerinden biri olan katedral için çevreden açıklamalar gelmeye devam ediyor. Bugün resmi Twitter hesabından bu üzücü vaka hakkında açıklamalarda bulunan Apple’ın CEO’su Tim Cook, Notre Dame Katedrali için bağışta bulunacaklarını belirtti.

15 saat süren ve 850 yıllık esere ağırbaşlı oranda hasar veren yangın, itfaiyecilerin gece boyunca sürdürdükleri söndürme çalışmaları sonucunda denetim altına alınabilmişti. Yangını söndürme çalışmalarına katkıda bulunan itfaiyenin sözcüsü Lt-Col Gabriel Plus’ın “Çatının tamamı harap oldu, kule ise artık yok” açıklamaları, keder tabloyu gözler önüne seren en mühim açıklamalardan biriydi.

Yangın sonrası katedralin yeniden inşasının nasıl gerçekleşeceği konusunda çalışmalar devam ederken maddi destek sözleri de gelmeye başladı. Bugün dünyaca meşhur Fransız şirketlerinin CEO’larının verdiği toplamda 300 milyon euro destek sözünün ardından Apple da harekete geçti. “Apple, Notre Dame Katedrali’nin kıymetli mirasının istikbal nesiller için art kazanılması adına yeniden inşa çalışmalarına bağış yapacak” ifadelerini kullanan Tim Cook, yaşanan vaka hakkında oldukça üzgün olduğunu da ekledi.

Apple’ın ne kadarlık bir bağış yapacağı ve bu bağışı ne vakit gerçekleştireceği ise henüz bilinmiyor. Yangının nedeni hakkında araştırmaların devam ettiğini ve yangının yenileme çalışmaları sırasında gerçekleşen bir kazadan ötürü çıkmış olabileceğinin düşünüldüğünü de ekleyelim.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı