Gündem

Apple App Store’da Yeniliğe Gidiyor

Sadece kendine ait ürünlerde kullanılmasına izin verilen ve Google gibi işletim sistemini dışarıyla paylaşıma açmayan Apple, iOS işletim sistemi ürünleri için geliştirilen uygulamaların barındığı App Store’da değişikliğe gitmeye hazırlanıyor.

Sadece iOS işletim sisteminde çalışacak uygulamaların yer aldığı App Store‘da gelen duyumlara göre Apple ücretli uygulamalarla ilgili değişikliğe gitmeye hazırlanıyor. Geliştirici odaklı bir güncelleme olacağı belirtilirken yapılacak düzenlemeyle Apple, uygulama geliştiricilerin daha çok para kazanmasını sağlayacak. Geliştiricilerden %30 kesinti uygulayan Apple, iddiaya göre 1 yıldan fazla üyelikte kalan geliştiriciler için bu oranı % 15’e çekecek. Yani sadece ilk yıl % 30 kesintiyle kazanacak olan geliştiriciler ikinci yıldan itibaren kesinti oranının düşmesiyle gelirlerini katlayabilecek.

Bu hafta devreye gireceği konuşulan bu değişiklikle ilgili Apple resmi bir açıklama yapmadı. Gelen kulis haberlerine göre uygulamaların artık daha hızlı onaylanacağını belirtiliyor. Maksimum 2 gün içerisinde onaylanan uygulamalar ile kullanıcılar vakit kaybetmeden para kazanmaya başlayabilecekler. Genel olarak ücretsiz uygulamaları tercih eden kullanıcıların işine yarayacak bir gelişme olmasa da Apple’ın üyelik sisteminde yapacağı değişiklikler, uygulama için satış yapan geliştiricilerin yüzünü güldürecektir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı