Gündem

Amerika Esad’dan Özür Diledi!

Amerika Birleşik Devletleri’nin Suriye’de izlediği politika nedeniyle ülkenin iç savaşa sürüklenmesi ve İslami terör örgütü IŞİD’in bölgede etkili olmasının ardından Rusya Dışişleri Bakanı bugün şok bir açıklama yaptı.

Suriye topraklarının terör örgütlerinin meskeni olmasını sağlayan Amerika politikalarında değişiklik adımları başladı. Bölgede IŞİD gibi tüm dünyada kanlı terör eylemleri yapan bir terör örgütü çıkmasına neden olan ABD politikaları yüzünden ülkemizin dış politikaları da değişmiş ve bir çok komşumuzla anlaşmazlıklara düşmemize zemin hazırlanmıştı. Son olarak Fırat Kalkanı Operasyonuyla sınırlarımızı kontrol altına almaya çalışmamız sonuç vermiş ve ülkemize yakın Suriye topraklarında gerekli kontrolleri sağlamıştık.

Bölgenin iyice karışması ve Türkiye ile Rusya’nın Suriye’de söz sahibi olmasının ardından Amerika’dan gelen özür, samimi görülmese de Amerika’nın tekrar bölgeyi kontrol etmek amaçlı bir hamlesi olarak görüldü.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD’nin IŞİD zannederek bombaladığı ordunun Suriye ordusu çıkması nedeniyle Esad’dan özür dilediğini açıkladı. Lavrov ABD’de de Dışişleri Bakanı John Kerry ile yaptığı görüşmede kendileri üzerinden Suriye Devlet Başkanı Esad’dan özür dilendiğini açıkladı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı