Guncel

Tuzsuz Zeytin

Doğal, sağlıklı, tüketimi dengeli beslenme açısından büyük önem taşıyan zeytin, üretim tekniklerine bağlı olarak farklı lezzet ve nefasete sahip olarak hazırlanabilir. Zeytinin damak zevkimize uygun bir hale getirilmesi yöntemlerinde, herhangi bir doğal olmayan madde kullanılmaz. Bununla birlikte tuz ağırlıklı olarak zeytin yapımında acı suyunun çıkarılması ve mayalanma süreçlerinde kullanılır. Bu durum zeytinin tuz oranının da yükselmesine neden olur. Sonrasında su havuzlarında bekletilerek tuz oranları düşürülür ve farklı tuz oranlarına sahip ürünler kullanıcıya ulaştırılır. Bununla birlikte tuzsuz zeytin talebi de, azımsanmayacak ölçüdedir. Çeşitli sağlık problemleri nedeniyle, tuz tüketemeyen pek çok kullanıcı, tuzsuz zeytin talebinde bulunur. Bunun yanında damak zevklerine uygun olarak tuz tüketmeyen çok sayıda kişi bulunur.

Tamamen Tuzsuz Zeytin Yapılabilir mi?

Genelde su havuzlarında bekletilerek zeytinin mayalanma işlemi sırasında kazandığı tuz oranı düşürülür. Bunun yanında bazı özel tekniklerle, hiç tuz kullanılmadan ve zeytinyağının içerisinde kullanıcıya sunulan tuzsuz zeytin türleri de bulunur. Bu yöntemde zeytinler fırınlanarak, içlerinde bulunan tüm suyu kaybederler. Ancak yöntem sırasında yine herhangi bir doğal olmayan madde kullanılmaz. Dolayısıyla dalındaki içerik zenginliğini, en üst seviyede koruyarak kullanıcıların sofralarına ulaşır. Benzersiz bir lezzete sahip bu ürünler, en olgun ve iri siyah zeytinlerden seçilerek özel olarak fırınlanırlar.

Tuzsuz Zeytin Nasıl Kullanılır?

Tuzsuz zeytin olarak kullanıcılarımıza sunduğumuz tüm ürünler, normal zeytinler gibi, her öğünde tüketilebilirler. Kahvaltı başta olmak üzere, yardımcı yemeklerde, garnitür olarak, yemeklerin yanında gibi, çok geniş bir kullanım alanına sahiptir. Tuzsuz olması zaten doğal ve yüksek besin değerlerine sahip olan zeytinin, daha da sağlıklı bir gıda haline dönüşmesine sebep olur. Çocukların gelişimine önemli katkıları bulunan zeytin, başta çocuklar olmak üzere, her yaş grubundan kullanıcının sağlıklı beslenmesinde önemli bir rol oynar. Zeytin de bulunan çeşitli bileşenler ve yağlar, başka hiçbir besinde bu denli yoğun bir şekilde birleşmez. Dolayısıyla zeytinin beslenme alışkanlığımızda mutlaka yer alması gereklidir. Damak zevkinize göre farklı lezzet ve nefasete sahip zeytin çeşitlerimizden birini mutlaka beğeneceksiniz. Tuzsuz olarak özel bir şekilde hazırladığımız zeytini denemenizi öneriyoruz.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı