Guncel

‘Marmara Denizi bağırıyor: Konuşmayı bırakın eyleme geçin’

Marmara Denizi'nde deniz salyası olarak bilinen müsilajın artmasının asıl nedeninin denize boşaltılan atık sular olduğunu söyleyen Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, "Azot ve fosfor kirlilik yükleri Marmara'ya ve denize deşarj edilen atık sularda yaklaşık 9 - 10 kat fazla... Eğer bu azaltılırsa Marmara Denizi bağırmaktan kurtulur, sevince doğru gider" dedi.

Çevre Mühendisi Prof. Dr. Mustafa Öztürk, Marmara Denizi’nde görülen deniz salyasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Deniz salyasının yoğun olarak 2008 yılında da gözüktüğünü ve okyanuslarda da görülen deniz salyasının bir hafta gibi bir süre sonra ortadan kalktığını belirten Öztürk bu seferki salyanın 4 aydan beri İstanbul’da ciddi şekilde görüldüğünü söyledi.

Öztürk, bunun ana sebebinin ise denizin altından denize boşaltılan evsel ve endüstriyel atıklar olduğunu belirterek , “Ana sebebi özellikle Marmara Denizi’ne deşarj edilen evsel ve endüstriyel atık. Sulardaki azot kirliliği çok yüksek değerlerde. Bu aşırı derecede azot, fosforlar, fitoplankton üretiyor. Bu fitoplanktonlarda deniz salyasının çoğalmasını, salgılanmasına neden oluyor. Bu değerlerin yüksek olmasının bir sebebi de sıcaklık. Güneş ışığı gibi etkenlerde bu biyolojik reaksiyonu hızlandırıyor” diye konuştu.

“DERELERİN ÇOĞU AÇIK KANALİZASYON SİSTEMİ GİBİ”

Marmara Denizi’nde yoğun olarak görülen deniz salyasının yapılan yoğun deşarjın neden olduğunu belirten Öztürk, “Özellikle derin deniz deşarjı ile Marmara Denizi’nin çevresinde ciddi deşarjlar yapılıyor. Yani fiziksel ve ön arıtma dediğimiz arıtmayla Marmara Denizi’ne atık sular deşarj ediliyor. Ayrıca tarımsal atık sular, yani dereler, akarsular yoluyla gelen hayvancılık ve tarımsal atık sular ve zeytincilik gibi yayılı kaynaklar dediğimiz atık sularla da Marmara Denizi’ne ciddi atık sular gelir. Hatta Marmara Denizi’nin çevresindeki derelerin ve akarsuların çoğu sanki açık kanalizasyon sistemi gibi akıyor. Bunlarda Marmara Denizi’nin kirliliğinin artmasına vesile oluyor” diye konuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı