Yaşam

Gebelikte Açlık Şekeri Kaç Olmalıdır?

Açlık şekeri, ölçüldüğü andan itibaren sayısal bulgular sunarak kişilerin sağlık durumları hakkında bilgi edinmeyi sağlamaktadır. Normal bir birey ile hamilelik durumu içerisinde olan bir kişinin açlık şekeri değerleri elbette ki farklılık gösterecektir. Yapılan araştırmalar neticesinde, bulgular sağlıklı bir bireyin sahip olması gerektiği açlık şekeri ölçüm sonuçlarının 100 mg ve altında olması gerektiğini göstermektedir. Ancak hamile olan kişiler için bu sonuç değişmektedir. Bu noktada herkesin aklına gebelikte açlık şekeri kaç olmalıdır sorusu gelebilmektedir. Gebelikte açlık şekeri kaç olmalıdır sorusuna ithafen 95 mg yanıtı verilmektedir.

Gebelikte Açlık Şekeri

Gebelikte açlık şekeri ölçümü aksatılmaması gereken bir durumdur. Bazı durumlarda kişiler yalnızca gebelik anında şeker hastalığı geçirirken, bazı durumlar da ise kişiler şeker hastası olarak da gebelik yaşayabilmektedirler. Gebelikte açlık şekeri, oldukça önem teşkil etmektedir. Ancak gebelikte açlık şekeri ölçümü yapılmasının bebeğe herhangi bir zarar vermeyeceği de bilinmelidir.

Gebelikte Şeker Hastalığı

Hamilelik durumu içerisinde yer almakta olan kişilerin, şeker hastalığı konusunda erken teşhis koydurması oldukça önemlidir. Hem anne hem de bebek şeker hastalığından etkilenmemek adına mutlaka bir doktora başvurmak gerekecektir. Gebelikte şeker hastalığı birçok risk gurubunu içerisinde barındırabilmektedir. Gebelikte şeker hastalığı yaşamakta olan kişiler, gebelik öncesinde şeker hastası olarak tanı konmamış kişiler de olabilmektedir. Şeker hastalığı, gebelik yaşayan kişilerde yalnızca hamilelik anında da oluşabilmektedir. Gebelikte şeker hastalığı doğum sonrasında tamamen ortadan kalkabildiği gibi, düşük değerlerde seyretmeye devam da edebilmektedir. Özellikle de hamilelik durumu yaşayan kişilerin açlık şekeri ölçümlerini aksatmadan yapmaları gerekmektedir. Açlık şekeri ölçümü sayesinde şeker hastalığı fark edilebilecek ve ne anneye ne de bebeğe zarar vermeden önlem alınabilecektir. Gebelikte şeker hastalığı teşhisi konmuş olan kişiler, doktor kontrolü altında olmak şartı ile ilaç tedavisine de başlayabilmektedirler. Hap ya da iğne yolu ile tedavisi uygulanabilmekte olan şeker hastalığı, tüm bireyler için doktor gözetimi altında yapılması gereken oldukça önemli bir durumdur. Açlık şekeri ölçümü neticesinde diyabet teşhisini koyabilmek için kişilere ikinci bir test daha yapılabilmektedir.

http://www.saglikliyol.com

Etiketler

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı